Sketchnoting. Tworzenie notatki wizualnej w 9 krokach.
- 20 października 2020
- Posted by: agajewski
- Categories: facylitacja, zarządzanie projektami
Jak tworzę notatki wizualne, sketchnotki? Jak w kilku prostych krokach narysować notatkę wizualną? Gdzie i jak szukam inspiracji? Oto mój przepis na sketchnoting.
Sketchnoting. Tworzenie notatki wizualnej. Krok 1. Treść
Robię notatkę. Zwykłą notatkę, luźne zapiski na kartce. Białej kartce do drukarki korzystając z długopisu, ołówka czy cienkopisu. Notuję najważniejsze treści. Sentencje, cytaty, skojarzenia. Wszystko co zwraca moją uwagę. czasami zawieruszą się jakieś symbole.
Sketchnoting. Tworzenie notatki wizualnej. Krok 3. Symbole.
Szukam symboli. Czasami używam tych które już znam. Czasami. Aby powiększać “Bank ikon” który mam w głowie, umiem już narysować, zawsze sięgam do źródeł (o tym zaraz). Staram się znaleźć najważniejsze rzeczy, które powinny być przekształcone w symbole. O tym które decyduję oczywiście ja ;-)).
Sketchnoting. Tworzenie notatki wizualnej. Krok 2. Skojarzenia.
Szukam skojarzeń z tematyką, która ma być na sketchnotce. Moich skojarzeń bo to moja sketchnotka. Jeśli z deszczem kojarzy mi się parasol .. fajnie, jak żaba .. też. A co ;-)) Szukam wszystkiego co może przedstawiać, symbolizować treść wcześniej zanotowaną. Symbole, całe obrazy. Te skojarzenia także notuję na notatce, czasami szkicuję.
Sketchnoting. Tworzenie notatki wizualnej. Krok 4. Czcionki.
Podobnie jak symbole. Patrząc na ilość treści do zanotowania myślę o czcionkach. Proste, pogrubione, wydłużone, przestrzenne. Także zawsze sięgam do źródeł.
Więcej na blogu: http://www.jamaluje.pl/tworzenie-notatki-wizualnej/
Szukasz wsparcia w realizacji projektów, wdrożenia kultury projektowej w Twojej organizacji, szkoleń czy konsultacji.
Zapraszamy do kontaktu.